C260 pirinç levha, C110 bakırdan yaklaşık 3–4 kat daha düşük iletkenliğe sahiptir (yaklaşık %28 IACS karşın %100–101 IACS); bu nedenle iletken kesiti iletkenliğe göre boyutlandırılmış bir terminal için kullanılamaz.
C260, orta düzeyde iletkenlik, iyi şekillendirilebilirlik ve orta mukavemetin kabul edilebilir olduğu genel amaçlı terminallerde aday kalır; C510 fosfor bronz ise yükseltilmiş sıcaklıkta veya yüksek çevrimli yaylı kontaklar için daha güçlü seçenektir.
Bu kümedeki hiçbir kaynak C268'e özgü veri, C510 veya C268 iletkenliği, fiyatlandırma, MOQ veya teslim süreleri yayımlamaz; bu nedenle alaşım seçimi kesinleşmeden önce bu boşluklar tedarikçi teklifleriyle kapatılmalıdır.
Terminalin iletken kesiti C260'ı elemeye yetiyor mu?
İlk eleme iletkenliktir, çünkü C260'ın akımı hiç taşıyıp taşıyamayacağını bu belirler. C260 pirinç yaklaşık %28 IACS olarak raporlanır12,16,20; C110 ETP bakır ise %100–101 IACS olarak raporlanır15,20.
Bu, C110'u C260'tan yaklaşık 3–4 kat daha iletken kılar20. Bu fark, bir temper kusuru değil alaşım ailesinin özelliğidir: bakıra mukavemet ve sertliği artırmak için çinko eklenir ve aynı çinko katkısı iletkenliği düşürür16.
Bu nedenle bir C260 terminal, aynı akımı taşımak için C110 terminalden daha büyük bir kesite ihtiyaç duyar; konnektör zarfı veya terminal ayak izi zaten sabitse bu seçenek mevcut olmayabilir. Tasarım kuvvete veya biçime göre değil iletkenliğe göre boyutlandırılmışsa, burada karşılaştırılan alaşımlar arasından seçim C110'dur15,20.
Kaynaklar C268 veya C510 için % IACS değerleri yayımlamaz; dolayısıyla C260'a karşı C110 ötesinde hiçbir iletkenlik karşılaştırması bu kanıttan çıkarılamaz.
Terminal, C260 yerine C510'un yay ve yükseltilmiş sıcaklık davranışına mı ihtiyaç duyuyor?
Kontak, sıcaklık altında kuvvetini korumak veya çok sayıda eşleştirme çevrimine dayanmak zorundaysa karar iletkenlikten gevşeme (stress relaxation) ve yorulmaya kayar. C510 fosfor bronz; aşınma, yatak, yay ve yüksek sıcaklık konnektör uygulamaları için konumlandırılır ve pirençten daha yüksek mukavemete ve daha iyi gevşeme direncine sahiptir15,18,22.
Mekanizma kalay içeriğidir: fosfor bronztaki kalay, gevşeme direncini ve mukavemeti iyileştirir; C260 ve C110'un gevşemeye başladığı yerde C510'un kuvvetini korumasının nedeni budur18. Raporlanan gevşeme değerleri de aynı yönü gösterir.
C510, 125°C'de 1.000 saatte yaklaşık %3 kuvvet kaybına tolerans gösterir8,11; C260 ise aynı sürede 100°C'de yaklaşık %8 kaybeder11. 150°C'nin üzerinde C510 bile hızlı gevşemeye girer ve 500 saat içinde %15 kuvvet kaybeder11.
10^7 çevrimde yorulma dayanımı alaşımları daha da ayırır: C510 yay temperi 210 MPa, C260 yarısert 140 MPa ve C110 tavlanmış 75 MPa olarak raporlanır27. Bu değerler endüstri sınırları değil tedarikçi-düzeyi gözlemlerdir; ama bu kümedeki tek gevşeme ve yorulma verisi bunlardır.
Aynı tercihin maliyet tarafı ise, fosfor bronztaki yaklaşık %6 kalay içeriğinin pirençe kıyasla belirgin biçimde daha yüksek malzeme maliyetinin gerekçesi olarak gösterilmesidir18.
Hangi C260 temperi, kalıbın ihtiyaç duyduğu uzamayı kaybetmeden mukavemeti verir?
C260 içinde temper seçimi, mukavemet-şekillendirilebilirlik dengesini belirler; çünkü soğuk deformasyon çekme dayanımını yükseltir ve uzamayı düşürür12,24. Yayımlanmış C260 temperleri geniş bir banda yayılır ve alıcı, temas kuvveti gereksinimini karşılayan en yumuşak temperi, mevcut en sert temperi değil seçmelidir.
C260 H02, 62 ksi çekme dayanımı ve %25 uzama ile raporlanır; H10 ekstra yay temperi ise 99 ksi'ye ulaşırken uzama %3'e düşer24. Aynı ilişki alaşım genelinde de tanımlanır: tavlanmış C260 yumuşak ve yüksek şekillendirilebilirliktedir; soğuk haddelenmiş temperler uzamayı mukavemet ve sertlikle takas eder12.
Gerçek değerler kalınlığa, temper'e, standarda ve haddehane uygulamasına bağlı olduğundan teknik resim, genel alaşım adı yerine tam temper'i ve geçerli standardı belirtmelidir12. Kaynaklar C268 veya C110 levha için akma veya çekme değerleri yayımlamaz; dolayısıyla bu temper takası yalnızca C260 için belgelenmiştir.
C260 ve C110 damgalama kalıbında ikisi de kabul edilebilir biçimde şekillenecek mi?
Şekillendirilebilirlik, C260'ın dezavantajlı değil rekabetçi olduğu elemedir. C260 mükemmel sünekliğe sahip olarak tanımlanır ve elektrik terminalleri ile konnektörlerde kullanılan alaşımlar arasında listelenir10; ayrıca temiz kenarlar ve kararlı yaylı dönüş (springback) ile karakterize edilir22.
C110 bakır, az yaylı dönüşle kolay şekillenen malzeme olarak tanımlanır22; C260 ve C110 genel damgalama bağlamında düşük yaylı dönüşle mükemmel şekillendirilebilirlik olarak derecelendirilir9. Ayrım şudur: C110'un yaylı dönüşü minimal, C260'ınki ise kararlı olarak tanımlanır — bu, parçanın şekillenebileceği sorusunu değil, kalıp kompanzasyonunu etkiler.
Kesme kenar kalitesi tane boyutuna göre değişir: tane boyutu 7'de C260 %45–50 burnish bölgesi verir; tane boyutu 6'da C110 %35–40; tane boyutu 8'de C510 %55–60 verir29. Kesilmiş kenarın kontak yüzeyine dönüştüğü yerlerde bu burnish oranı, terminalin ne kadar ikincil çapak alma işlemine ihtiyaç duyacağını etkiler29.
Kesme boşluğu kalınlığın yüzdesi olarak ayarlanır: fosfor bronz için %3–5, tavlanmış C110 için %5–8 raporlanır; %3'ün altındaki boşluk kalıp zımbasının aşınmasını hızlandırır, %8'in üzerindeki boşluk ise çapak yüksekliğini 0.05 mm'nin üzerine çıkarır29.
Bu kümedeki hiçbir kaynak, dört alaşımın hiçbiri için minimum bükme yarıçapı veya nicel yaylı dönüş değerleri yayımlamaz; bunlar şekillendirme denemelerinden veya tedarikçi verisinden gelmek zorundadır.
C260 onaylı malzeme listesine girmeden önce uygunluk kontrolleri
C260 kurşunsuzdur ve RoHS ile REACH satın alma gereksinimleriyle ilgilidir; kurşun kasıtlı eklenmediği için serbest işlenebilir pirinç değildir20,28. Aşağıdaki kontroller bu pozisyonu, tedarik edilen belirli dövme ve parti için doğrular; kaynaklar alaşımı genel olarak tanımlar, belirli bir teslimatı sertifikalamaz.
- ✓C260 partisinin kurşunsuz olduğunu ve hedeflenen ürün kategorisi için RoHS/REACH açısından geçerli olduğunu doğrulayın.
- ✓Tedarik edilen spesifik parti, lot ve standart için fabrika test sertifikası veya malzeme sertifikası isteyin.
- ✓Teknik resmin jenerik alaşım adını değil, tam temperi ve geçerli standardı belirttiğini doğrulayın.
- ✓Parça işlenmek yerine preslenecekse alaşımın otomatik tornalama (free-machining) sınıfı olmadığını doğrulayın.
Alaşım seçimi maliyetlendirilebilmeden veya planlanabilmeden önce tedarikçilerden ne alınmalı
Kanıt, dört alaşımın hiçbiri için fiyatlandırma, MOQ, teslim süresi veya standart numarası verisi taşımaz; bu nedenle maliyet ve bulunurluk karşılaştırması yayımlanmış değerlerden değil tedarikçi tekliflerinden oluşturulmalıdır.
Bir tedarikçi, C11000, Brass 260 ve fosfor bronz C51000'ü 0.15 mm ile 1.5 mm arası kalınlıklarda kendi stokunda tuttuğunu beyan eder17; bir diğeri, C26000'ü bobin, levha, plaka, çubuk, bar ve profil olarak tedarik edebildiğini belirtir10. Bunlar pazar bulunurluk verisi değil tedarikçi yetenek beyanlarıdır ve C268 veya C510 levha stoğunu genel olarak kapsamaz.
- ✓Gerekli kalınlıkta C260, C268, C510 ve C110 sac için kilogram veya pound başına fiyat isteyin.
- ✓C260 ile C510 arasındaki fiyat farkını sorun; C510'un yüksek maliyetinin nedeni olarak kalay içeriği gösterilmektedir.
- ✓Her alaşım için gerekli temperde MOQ, standart stok ölçüleri ve teslim süresini doğrulayın.
- ✓Tedarikçinin gerekli kalınlığı stokta tutup tutmadığını veya fabrikadan sipariş edip etmediğini sorun.
- ✓Her alaşım için geçerli ASTM veya EN standart numarasını ve varsa REACH beyanını isteyin.
- ✓Standart çekme verisi iş sertleşmesini veya yaylanmayı yakalamadığınd, spesifik temperde şekillendirme denemeleri veya deneysel presleme verisi isteyin.
Kaynakların uyuşmadığı veya değeri açık bıraktığı noktalar
| İtiraz edilen nokta (birimli) | Bir kaynak bildiriyor | Diğer kaynak bildiriyor | Alıcının yapması gereken |
|---|---|---|---|
| C260 gerilim gevşemesi (100°C/1000 saatte kuvvet kaybı %) | Yaklaşık %8 | Bu kümede ikinci bir rakam yok | Spesifik temper için fabrikanın gevşeme verisiyle doğrulayın. |
| C510 gerilim gevşemesi (125°C/1000 saatte kuvvet kaybı %) | Yaklaşık %3 | Bu kümede ikinci bir rakam yok | 125°C sınırının fiili temas sıcaklığına uygulandığını doğrulayın. |
| C260 yorulma dayanımı (10^7 çevrilde MPa) | Yarı sert 140 MPa | Bu kümede ikinci bir rakam yok | Fabrikadan fiili çevrim sayısında yorulma verisi isteyin. |
| C510 yorulma dayanımı (10^7 çevrilde MPa) | Yay temperi 210 MPa | Bu kümede ikinci bir rakam yok | Temperin ve çevrim sayısının uygulamayla eşleştiğini doğrulayın. |
| C110 yorulma dayanımı (10^7 çevrilde MPa) | Tavlanmış 75 MPa | Bu kümede ikinci bir rakam yok | Buna dayanmadan önce terminalin düşük çevrimli mi yüksek çevrimli mi olduğunu kontrol edin. |
| C260 kesme parlak bölgesi (kenarın %'si) | Tane boyutu 7'de %45–50 | Bu kümede ikinci bir rakam yok | Çapak alma ayarı yapmadan önce tane boyutunu fabrika sertifikasından doğrulayın. |
| C110 kesme parlak bölgesi (kenarın %'si) | Tane boyutu 6'da %35–40 | Bu kümede ikinci bir rakam yok | Çapak alma ayarı yapmadan önce tane boyutunu fabrika sertifikasından doğrulayın. |
| C510 kesme parlak bölgesi (kenarın %'si) | Tane boyutu 8'de %55–60 | Bu kümede ikinci bir rakam yok | Çapak alma ayarı yapmadan önce tane boyutunu fabrika sertifikasından doğrulayın. |
Teklif istemeden önce doğrulanacaklar
- Public sources do not settle this — put it to the supplier: c268 veya C510 için hiçbir nicel iletkenlik (% IACS) değeri bulunamadı.
- Public sources do not settle this — put it to the supplier: c268 veya C110 levha için hiçbir akma dayanımı veya çekme dayanımı değeri bulunamadı.
- Public sources do not settle this — put it to the supplier: hiçbir alaşım için minimum bükme yarıçapı veya nicel yaylı dönüş (springback) verisi bulunamadı.
- Public sources do not settle this — put it to the supplier: dört alaşımın hiçbiri için pound başına veya kilogram başına fiyatlandırma ya da fiyat farkları bulunamadı.
- Public sources do not settle this — put it to the supplier: c268, C510 veya C110 için korozyon direnci verisi yok; yalnızca C260 için nitel anım mevcut.
- Request a written quote with price basis, MOQ, tooling, payment terms and production lead time.
- Public sources do not settle this — put it to the supplier: dört alaşım için belirli ASTM/EN standart numaraları veya REACH sertifikaları bulunamadı.
- Public sources do not settle this — put it to the supplier: hiçbir alaşım için operasyonlar arası tavlama gereksinimleri bulunamadı.
- Public sources do not settle this — put it to the supplier: getirilen kaynaklarda hiç C268'e özgü veri bulunamadı.
Bilgi Bankası — Sources · 10
- 8kravzik.comUnclassified source2026-07
- 9rapiddirect.comIndustry peer technical page2026-08
- 10azom.comMaterial data sheet2019-05
- 12metalnpi.comUnclassified source2026-06
- 15rivcut.comIndustry peer technical page
- 16viox.comUnclassified source2026-02
- 18eureka.patsnap.comUnclassified source
- 20makerstage.comIndustry peer technical page2026-03
- 22keatsmfg.comUnclassified source2026-07
- 24alloys.copper.orgMaterial data sheet
Doğrulanabilirlik için atıfta bulunulan teknik kaynaklar — tedarikçi önerisi değildir.Araştırma kütüphanesine göz atın.